dum v Oboristi

DŮM V OBOŘIŠTI

soukromý investor | obec Obořiště | DSP jaro 2013 |
externě pro Energy Benefit Centre

Obořiště leží mezí Dobříší a Příbramí v rovinaté zemědělské krajině ohraničené na západě hřebeny Brd a na východě údolím Kocáby. Na jeho západním okraji se nachází pozemky k zastavění vzniklé rozdělením několika pruhů historických plužin.
Určujícím aspektem pro návrh domu v nově formovaném místě je ojedinělý výhled na východ, který má potenciál zůstat dlouhodobě otevřený díky deklarované rozvojové strategii obce. Za rozlehlým polem jsou zde vidět zalesněné kopce za údolím Kocáby i stromořadí vedoucí k obci Svaté Pole s pitoreskním kostelíkem. Dům proto leží rovnoběžně s komunikací a odděluje od ní svou hmotou zahradu, do níž se na východ otevírá obytnými prostorami. Ani na druhou stranu, směrem k obci, se však dům nestaví rezervovaně a obrací se sem okny pokoje a koupelny v patře i kuchyně v přízemí. Za nimi budoucí obyvatelé uvidí do sousedních zahrad, na barokní věž kostela v Obořišti a na vzdálený hřeben Brd.
Hmota domu se snaží respektovat základní prvky tradiční zástavby, kterými jsou sedlová střecha krytá taškovou krytinou, světlá omítka na fasád a podélná orientace stavby na pozemku.
dum v Oboristi 1.jpg
dum v Oboristi 2.jpg
dum v Oboristi 4.jpg
dum v Oboristi_pudorysy.jpg
dum v Oboristi 5.jpg
dum v Oboristi 6.jpg
dum v Oboristi 1.jpg
dum v Oboristi 8.jpg
© 2014 VIDA architekti | Liborova 24, 16900 Praha 6
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one