tržnice kladno

TRŽNICE KLADNO

ideová soutěž | jaro 2014
 
Místo pro tržnici na náměstí Svobody v Kladně je klínem mezi třemi různými charaktery zástavby. Na sever od něj se nachází rodinné domky v husté vesnické zástavbě, na jihu jsou uspořádané bloky činžovních domů a na východě se zastavil špalír vysokých panelových domů. Od všech těchto území je pozemek izolován. Tranzitní komunikace jej odděluje od nedalekého centra města, terénní hrana nedovolí kontakt s vesnickými domky a parkoviště tvoří distanci od panelové zástavby. Cokoliv na pozemku vznikne proto nemůže sázet na kooperaci s okolím, ale musí být svébytným elementem.

Tržnice je obvykle spojená s jasně definovaným městským prostorem. Konání trhů bývá pouze jednou z jeho mnoha funkcí. Proto se v našem návrhu soustředíme především na vytvoření svébytného veřejného prostoru. Zároveň máme na paměti dočasnou povahu zásahu a tím pádem i finanční limity.

Po vzoru městský prostorů vytváříme převážně zpevněnou centralizovanou plochu.  Stávající trojúhelník zeleně zakrýváme dřevěnou palubou, čímž se promění zároveň v komunikační prostor i klidnější zónu. Charakter místa vytváříme i grafickou úpravou stávajících asfaltových ploch, která je sceluje a zároveň organizuje prostor. Vůči silnému prvku hlavní komunikace vymezujeme prostor řadou sloupů, které suplují uliční čáru a zároveň mohou sloužit jako nosiče sdělení.

Protože konání tradičních trhů je událostí občasnou a způsob využití území se může v nedaleké budoucnosti opět změnit, navrhli jsme tržnici jako flexibilní organizmus nezávislý na konkrétním místě a schopný přizpůsobit se různým potřebám. Pevná část tržnice je tvořena malým skladem se zázemím v podobě mobilních toalet, stánky jsou skládací, s dřevěnou konstrukcí v kombinaci s textilní plachtou.


 
VIZU_FINAL2.jpg
pudorys.jpg
materiály.jpg
© 2014 VIDA architekti | Liborova 24, 16900 Praha 6
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one