vlastni dum ve Velke Lecici

VLASTNÍ DŮM VE VELKÉ LEČICI Bartoňovi | Velká Lečice | STUDIE, DSP..., podzim 2018...
 
Pozemek pro vlastní dům se nachází na okraji obce Velká Lečice, v údolí říčky Kocáby. Jeho zásadní hodnotou je přírodní prostředí, které ho obklopuje. Pozemek leží na louce mezi dvěma zalesněnými kopci, při jeho jižní hraně protéká Kocába. Naším cílem je vytvořit z pozemku a domu na něm místo pro život, nikoliv jen pro bydlení.
Na pozemku jsou navrženy dvě stavby, odpovídající dvěma plánovaným stavebním etapám. Podél cesty je položena kůlna, jednoduchá přízemní stavba s pultovou střechou. Bude postavena jako první a bude po přechodnou dobu obývána, než se stane dílnou, či ateliérem a sklady pro dům. Následně bude vybudován samotný dům. Hmota s asymetrickou sedlovou střechou má přibližně čtvercový půdorys. JV roh je zkosen a směruje tak výhled z obytných místností do pozemku. Zároveň vzniká krytá terasa. Jádrem domu je obytný prostor otevřený do patra a jádrem obytného prostoru jsou krbová kamna, jimiž bude dům vytápěn. Součástí obytného prostoru je velkorysá kuchyně, v níž budou zpracovávány produkty ze zahrady. V přízemí se dále nachází ložnice s patýrkem. Ložnici je možné rozdělit na dva skromné pokoje, v tom případě budou patýrka sloužit pro spaní. Do druhého podlaží se vystoupá na otevřenou galerii. Tudy bude stoupat i teplo z kamen k pokojům z galerie přístupným. Pokoje jsou orientovány na V a Z a vyhnou se tak přímému jižnímu slunci, jehož má pozemek více než dostatek. Velká plocha jižní střechy naopak vyzývá k umístění fotovoltaických panelů.
Na stavbu budou přednostně uplatněny low-tech materiály: dřevo, pálená cihla, místní hlína na omítky, cementovláknitá střešní krytina. Dům je uvažován jako dřevostavba vyplněná slaměnými balíky, variantně je uvažováno s cihelnými tvárnicemi.
Na zbylé části pozemku je zakládána permakulturní zahrada.

 
180119_nadhled SZ+.jpg
180119_od brany 2+.jpg
180119_z J+.jpg
180119_ze zahrady 2+.jpg
180119_int 2+.jpg
180119_int 12+.jpg
180119_int 13+.jpg
180119_int 14+.jpg
prezentace_situace.jpg
prezentace_1np.jpg
prezentace_2np.jpg
DSC_0706.jpg
© 2014 VIDA architekti | Liborova 24, 16900 Praha 6
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one